Kucharski – Całodobowe Usługi Pogrzebowe Warszawa

Logo firmy Kucharski

602 354 913

telefon 24h WARSZAWA

Jak napisać mowę pogrzebową

Jak napisać mowę pogrzebową? (8 przykładów)

Uroczystości pogrzebowe stanowią niezwykle trudny i pełen emocji czas, ponieważ to właśnie podczas ceremonii bliscy muszą pożegnać się ze zmarłym. Często osoby biorące udział w pogrzebie chciałyby zabrać głos, aby w uroczysty sposób móc pożegnać bliskiego. Takie wystąpienie może jednak powodować wielki stres i uczucie strachu co w połączeniu z emocjami, które już i tak nam towarzyszą z powodu straty bliskiego, mogą sprawić że nie będziemy w stanie wydusić z siebie słowa. Nieocenione może się okazać przygotowanie wcześniej mowy pogrzebowej. W jaki sposób powinna być napisana wzruszająca mowa pożegnalna? Jakie elementy powinny się w niej znaleźć?

Spis treści:

Czym jest mowa pogrzebowa?

Mowa pogrzebowa to nic innego jak przemówienie wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych. Mowa pogrzebowa może zostać wygłoszona spontanicznie, z potrzeby serca lub być wcześniej przygotowana i spisana na kartce. Druga opcja pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z wystąpieniem publicznym. Jeżeli posiadamy spisaną treść ostatniego pożegnania Zmarłego, śmiało możemy się nim posiłkować podczas wystąpienia i nie popełnimy w ten sposób żadnego faux pas.

Przygotowując mowę pożegnalną należy pamiętać, aby jej przesłanie skupiało się wokół osoby zmarłej. Kwestie jakie można poruszyć to: życie osoby zmarłej, jej pasje i hobby, dokonania życiowe, warto jest zaznaczyć ile ta osoba dla nas znaczyła oraz wyrazić żal z powodu jej odejścia. Mowa pogrzebowa nie powinna być długa, a tym bardziej monotonna. W przygotowanych przemowach niejednokrotnie zwraca się szczególną uwagę na zalety osoby zmarłej. Ze względu na to często mówi się, że mowa pogrzebowa inaczej to laudacja.

Najważniejsze elementy mowy pogrzebowej

Jak napisać mowę pogrzebową? Najłatwiej przygotowanie przemowy oprzeć na pewnym schemacie, który jest uniwersalny i z pewnością przyspieszy cały proces przygotowywania. Pamiętajmy, że najpiękniejsza mowa pogrzebowa nacechowana jest emocjami i płynie prosto z serca. Mowa pogrzebowa powinna mieć charakter osobisty a zwieńczeniem może być wdzięczność za wspólnie spędzony czas. Wzór mowy pogrzebowej powinien opierać się na następujących elementach:

Przywitanie gości 

Na samym początku mowy pogrzebowej powinniśmy przywitać i podziękować wszystkim osobom, które przyszły na pogrzeb. W tej części można również w sposób szczególny zaznaczyć obecność osób najważniejszych dla zmarłego np. żony, dzieci, rodziców bądź przyjaciół. Przywitanie powinno być zwięzłe i krótkie, nie powinniśmy poświęcać mu więcej niż 2-3 zdania. Zwroty, które możemy wykorzystać to : 

  • „Na wstępie chciałabym powitać serdecznie wszystkich tu zgromadzonych, a w szczególności rodzinę zmarłego. (imię zmarłego) na pewno byłby szczęśliwy, gdyby Was wszystkich tu teraz zobaczył.”
  • „Dziękuję wszystkim przybyłym za to, że postanowili towarzyszyć mojemu bratu/przyjacielowi/synowi w jego ostatniej drodze. Dobrze jest mieć świadomość, że miał w około siebie tylu serdecznych ludzi i był dla nich ważny.”
  • „Witajcie, rozpoczynając moją mowę chciałbym powiedzieć, że Wasza obecność dodaje nam wszystkim otuchy i siły w tym jakże trudnym dla nas momencie. Cieszę się, że przyszliście pożegnać naszego bliskiego … i wspierać nas podczas pogrzebu.”

Refleksja 

W tej części mowa pożegnalna powinna poruszać ogólne kwestie śmierci oraz przemijania. To jest idealny moment, aby wstawić cytat, który wyrazi przemijalność, sens życia oraz to co jest w nim najważniejsze. Nie powinniśmy jeszcze odnosić się bezpośrednio do osoby zmarłego a jedynie poruszyć temat śmierci i żalu. W tym momencie możemy przywołać myśli cenione przez nas lub zmarłego. Przykład takiej refleksji to:

  • „Czasu spędzonego z tymi, których kochamy, nigdy nie jest za dużo” jak mawiała Claudia Gray. To prawda, nie jesteśmy w stanie zatrzymać czasu, a tym bardziej go cofnąć. Musimy jednak pamiętać, że wspomnienie również jest formą spotkania.
  • „Warto pamiętać, że Bóg widzi inaczej śmierć niż my. My widzimy ją jako ciemny mur, Bóg jako bramę. Zatem nasz ból oraz poczucie żalu zamieńmy w nadzieję oraz radość, że nasza … udała się na spotkanie z Panem.”

Historia życia zmarłego

Teraz należy poświęcić kilka zdań bezpośrednio osobie zmarłej. Możemy zacząć od krótkiej anegdotki z życia z udziałem zmarłego. Możemy także wspomnieć o jakiejś śmiesznej sytuacji, aby delikatnie rozładować napięcie, bądź opowiedzieć o zwyczajach i przyzwyczajeniach Zmarłego. Mowa pożegnalna na pogrzebie może zwracać uwagę na charakter jaki posiadała osoba zmarła oraz jakimi wartościami kierowała się w życiu. Warto opowiedzieć jakie miała pasje, z czego była znana. Pamiętajmy, że wszystkie przytoczone przez nas anegdoty i cechy powinny mieć pozytywny wydźwięk. To nie jest najlepsza okazja na opowiadanie historii, która mogłaby postawić Zmarłego w złym świetle, bądź wskazywałaby wprost na jego negatywne cechy.

Osobista więź  ze zmarłym

W tym momencie warto zaznaczyć kim dla nas była osoba zmarła. Nie bójmy się powiedzieć jaką wartość miała dla nas łącząca nas relacja oraz ile ona wniosła w nasze życie. Opowiedzmy, które cechy ceniliśmy najbardziej  oraz co sprawiło, że ta więź była wyjątkowa i niezastąpiona. Możemy wspomnieć o sposobie poznania się ze Zmarłym oraz o tym co wtedy czuliśmy. Jeżeli nasza znajomość nie była łatwa i zdarzały się również trudne chwile to starajmy się  je przemilczeć lub zrekompensować jakimiś pozytywnymi cechami. 

Zobacz też: Zakład Pogrzebowy Stare Babice – profesjonalne usługi pogrzebowe

Pożegnanie

To często najtrudniejszy moment. To chwila, w której często dociera do nas, że już więcej nie zobaczymy się ze zmarłym. Aby nie przedłużać nadmiernie tego momentu, warto jest poświęcić mu 2-3 zdania. Te słowa warto skierować bezpośrednio do osoby zmarłej. Możemy jej podziękować za to, co wniosła w nasze życie lub dopowiedzieć to, czego nie zdążyliśmy powiedzieć, kiedy jeszcze żyła. Przykładem takich pożegnań mogą być:

  • „Twoje życie stanowiło dla mnie drogowskaz, który na zawsze pozostanie w mojej pamięci”,
  • „Choć nigdy nie mówiliśmy sobie tego wprost, to jednak zawsze wiedzieliśmy jak wiele dla siebie znaczyliśmy, spoczywaj w pokoju”,
  • „Na zawsze pozostaniesz w moim sercu i pamięci, cieszę się, że mogliśmy wspólnie przeżyć tyle pięknych chwil”.

Kiedy i gdzie powinniśmy wygłosić mowę pogrzebową?

Tradycyjnie wygłaszanie mowy pożegnalnej odbywa się podczas ceremonii pochówku na cmentarzu. Jeżeli jednak czujemy, że w tym momencie może być to dla nas za trudne to nie ma problemu, aby mowę wygłosić wcześniej w kaplicy lub kościele. Należy jednak pamiętać, aby czas i miejsce swojej przemowy ustalić z osobą prowadzącą ceremonię np. księdzem, zakładem pogrzebowym lub Mistrzem prowadzącym ceremonię. Pozwoli to na lepsze zaplanowanie przebiegu całej uroczystości oraz uniknięcie chaosu, który mógłby wystąpić, gdyby ktoś niespodziewanie po mszy wstał i chciał wygłosić kilka słów. W pierwszej kolejności mowę pożegnalną powinny przedstawić osoby najbliższe dla zmarłego. Jeżeli nie jesteśmy rodziną lub przyjacielem, a jedynie kolegą z pracy i chcielibyśmy również przemówić na ceremonii to wstrzymajmy się i zaprezentujmy swoje przemówienie na sam koniec. Postarajmy się również, aby treść była zwięzła. Nie ma też nic złego w wygłoszeniu kilku zdań na uroczystości po pogrzebie. Przygotowując treść ostatniego pożegnania na stypie/konsolacji, również powinniśmy kierować się zasadami omówionymi przed chwilą.

Jak zapanować nad emocjami?

Przemówieniom publicznym często towarzyszy trema i jest to całkowicie normalne. Mowy pogrzebowe obarczone są dodatkowo ciężarem emocjonalnym, który może sprawić, że zacznie nam się łamać głos lub poleci łza. Nie należy uważać tego za coś złego. Pamiętajmy, że jest to całkowicie normalne w zaistniałej sytuacji. Kiedy zaczniemy czuć, że tracimy kontrolę nad emocjami zróbmy krótką przerwę w mówieniu i weźmy kilka głębokich wdechów. Jeżeli czujemy, że patrzenie bezpośrednio na pozostałych bliskich zmarłego sprawia, że nie jesteśmy w stanie wydusić z siebie słowa to znajdźmy jeden odległy punkt w pomieszczeniu na przeciwko nas, na którym będziemy w stanie skupić wzrok. Nie obawiajmy się również wyciągnięcia kartki z napisaną przemową pogrzebową i posiłkowania się nią. Na pewno będziemy czuli się pewniej, jeżeli nie będziemy czuli presji, że musimy cały tekst powiedzieć z pamięci.

mowa pogrzebowa – przykłady

Treść ostatniego pożegnania nie jest uniwersalna, zależy od naszej relacji ze Zmarłym, wspólnych doświadczeń, a także jak bliscy byliśmy ze sobą za życia. Zupełnie inaczej będzie wyglądać wzruszająca mowa pogrzebowa dla mamy od mowy pogrzebowej dla współpracownika. Wzory mowy pogrzebowej mają przede wszystkim przedstawiać postać Zmarłego oraz to jakim był człowiekiem. Bardzo często zwraca się uwagę na jego dokonania oraz najważniejsze sukcesy. W zależności od relacji jaka nas łączyła, przedstawiamy swoje emocje oraz wspólne chwile. Aby choć trochę ułatwić przygotowanie mowy pożegnalnej przygotowaliśmy przykłady mowy pogrzebowej w zależności od charakteru relacji przemawiającego wobec osoby zmarłej.

„Zawsze, kiedy coś mówisz, mów krótko, a będą tego słuchać, mów jasno, a będą rozumieć, mów obrazowo, a zachowają to w pamięci”

Joseph Pulitzer

Mowa pogrzebowa dla mamy

Chciałabym serdecznie przywitać i podziękować wszystkim obecnym za przybycie. Nasze serca przepełnia ogromny smutek i żal, jednak przybyliśmy tutaj, aby towarzyszyć mojej mamie w jej ostatniej drodze. Wiem jednocześnie, że Mama cieszyłaby się z naszej obecności. Śmierć zawsze jest nie na miejscu i zawsze nie w porę. Nie pyta, nie uprzedza i nie dyskutuje. Przychodzi i zostawia po sobie tylko ból. Ból, który bardzo trudno jest uśmierzyć.

Mama zawsze dostrzegała pozytywne aspekty życia, doszukiwała się dobra w drugim człowieku. To dzięki niej nasz dom był pełen ciepła i zrozumienia. Była zdecydowanie wzorem do naśladowania. Moja mama była osobą wrażliwą i empatyczną. Wiedziała, że jej cechy są jej siłą. Pamiętam jak jeszcze jako mała dziewczynka chodziłam wraz z nią jako wolontariusz do różnego rodzaju ośrodków. To ona nauczyła mnie dzielić się dobrem i pokazała co w życiu jest najważniejsze. Nauczyła mnie patrzeć sercem na świat. Była nie tylko wspaniałą mamą, ale również moją najlepszą przyjaciółką, zwierzchnikiem tajemnic i doradcą. Wiedziałam, że zawsze mogę na niej polegać. Wspierała mnie i towarzyszyła mi we wszystkich najważniejszych momentach mojego życia – pierwszy dzień w szkole, choroba, czy też smutek po stracie pierwszej miłości. Była bardzo wyrozumiała. Dawała mi oparcie jakiego zawsze potrzebowałam. Dzięki niej wiem, jak być dobrą mamą dla swoich dzieci. Ubolewam, że wnuki dostały tak mało czasu, który mogły spędzić ze swoją ukochaną babcią. Nasza więź była bardzo silna i wyjątkowa, dlatego tym trudniej jest mi się z nią pożegnać i pogodzić z jej odejściem. 

Mamo, chciałabym żebyś wiedziała, że na zawsze zostaniesz w moim sercu. Zajmujesz tam wyjątkowe miejsce i nie ma osoby, która mogłaby Cię zastąpić. Dziękuję Ci Mamo, kocham Cię. 

Mowa pogrzebowa dla taty

Dziękuję wszystkim tu zgromadzonym, że będziecie towarzyszyć w ostatnim pożegnaniu mojego taty. Dobrze jest mieć świadomość, że był ważny dla tak dużej ilości osób. Choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że śmierć jest elementem życia, to jednak ciężko ją zaakceptować a tym bardziej ukoić ból po stracie kogoś tak dobrego i oddanego. 

Tata był zawsze dla mnie wzorem do naśladowania. Przez całe życie we mnie wierzył i wiedziałem, że zawsze mogę wyciągnąć do Niego rękę z prośbą o pomoc. Był stanowczy, rozważny, zawsze wiedział czego chce i jak powinno się zachować w danej sytuacji. Tata był dobrym człowiekiem. Nigdy nie był obojętny na krzywdę drugiego człowieka. Mówił zawsze to co myślał, chociaż często była to niewygodna prawda. Chociaż nie zawsze potrafił pokazać emocje, to wiedzieliśmy, że jesteśmy dla niego całym światem. Wszystko co robił w życiu, było pokierowane naszym dobrem. Motywował mnie i wspierał. Poświęcił całe swoje życie, aby zapewnić mi jak najlepszy start w życiu. Nigdy mu tego nie zapomnę i zawsze będę mu za to wdzięczny. Uwielbiał podróżować, czym zaraził całą naszą rodzinę i wspólnie przeżyliśmy wiele niesamowitych przygód. Te chwile na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się być tak dobrym ojcem dla moich dzieci, jakim był tata dla mnie. Z pewnością mogę uważać go za wzór do naśladowania.

Chociaż nie ma Cię już przy nas, zawsze będę czuł Twoją obecność oraz wsparcie tato. Dzięki wspomnieniom zawsze będziesz blisko i pamięć o Tobie nigdy nie zaniknie. Będziesz w naszych sercach. Żegnaj, Tato.

Mowa pogrzebowa dla siostry

Na początku chciałbym wszystkich bardzo serdecznie przywitać. Dziękuję, że przybyliście. Moja siostra byłaby bardzo szczęśliwa, widząc was wszystkich. Dobrze, że może na Was liczyć nawet w trakcie swojej ostatniej drogi. Strata bliskiego zawsze boli, zwłaszcza jeżeli śmierć przyszła nagle i dużo za wcześnie. Pustka jaka pozostaje w sercu po śmierci brata lub siostry jest trudna do opisania. Nie da się jej niczym złagodzić.

(imię zmarłej) zawsze była optymistką, patrzyła na świat przez różowe okulary. Na pewno nie chciałaby, żebyśmy teraz płakali i się smucili. Moja siostra zawsze uważała, że życie na ziemi to tylko chwila i należy korzystać z niej jak najlepiej. Nie bała się żyć, zawsze była odważna i otwarta na innych ludzi. Czas, który otrzymała, aby spędzić go z nami na ziemi był stanowczo za krótki. Dla (imię zmarłej) szklanka była zawsze do połowy pełna. Skupiała się głównie na pozytywnych aspektach i czerpała z życia tyle radości, ile się dało. Miała jeszcze wiele planów na przyszłość i ambicji, która nie pozwalała jej stać w miejscu, tylko ciągle się rozwijać. (imię zmarłej) była dobrym, pełnym ciepła człowiekiem. Z łatwością zawierała nowe przyjaźnie. Potrafiła słuchać i wspierać. Zawsze można było na nią liczyć. Moja siostra wierzyła, że śmierć nie jest końcem, tylko jest drogą do Boga. Mam nadzieję, że teraz znajduje się w lepszym świecie u boku Pana. Wierzę, że jest tam szczęśliwa.

Droga (imię zmarłej), wierzę, że jesteś w Królestwie niebieskim, gdzie zaznałaś łaski Pana. Zawsze będziesz zajmowała szczególne miejsce w moim sercu. Mam jednak nadzieję, że to nie koniec naszej przygody i spotkamy się jeszcze w niebie. 

Mowa pogrzebowa dla brata

Zebraliśmy się tutaj, żeby pożegnać mojego brata. Bardzo chciałbym podziękować wszystkim za przybycie. Jak mawiała Wisława Szymborska „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd Pamięcią im się płaci”. Nie sposób jest wymazać jego życia z naszych serc, tak więc zawsze będzie blisko nas.

(imię zmarłego) od małego był wesołym i bardzo otwartym człowiekiem. Zawieranie nowych znajomości przychodziło mu z wyjątkową łatwością. Podziwiałem go, nie tylko jako wspaniałego brata, ale także cudownego ojca i męża. Zawsze miał grono przyjaciół. Był cudownym bratem oraz wspaniałym synem dla naszych rodziców. Odnosił sukcesy sportowe dzięki determinacji i wytrwałości. Wszyscy byliśmy z niego bardzo dumni. Był dla mnie wzorem do naśladowania. Jako starszy brat zawsze otaczał mnie troską. Wiedziałem, że mogę na niego liczyć. Był powiernikiem moich tajemnic. Razem przeżyliśmy wiele wspaniałych ale również wiele trudnych chwil. Jedno było zawsze pewne, co by się nie działo, był przy mnie. Dziś nadszedł moment, w którym sam muszę stanąć w tym świecie. Straciłem brata i najlepszego przyjaciela równocześnie. Nic nie jest w stanie ukoić bólu, który czuje.

Kochany bracie, odszedłeś zdecydowanie za wcześnie. Trudno jest mi pogodzić się z Twoim odejściem, ale na zawsze będziesz obecny w moim sercu.

Mowa pogrzebowa dla babci

Szanowni zebrani, chciałbym Wam serdecznie podziękować za przybycie. Śmierć naszej kochanej babci jest dla każdego z nas wielkim ciosem, jednak bardzo się cieszę, że w tej niezwykle trudnej chwili, jest tutaj nas tak wiele. Bardzo dobrze wiem, jak cieszyłaby się z tego powodu babcia. Było dla niej niezwykle istotne, aby w ostatniej drodze towarzyszyła jej rodzina i wszyscy najbliżsi.

„Nie żyjemy, aby umierać, ale umieramy, aby żyć wieczne” to słowa Buchbergera. Te jedno zdanie oddaje cały sens życia. Musimy wierzyć, że śmierć jest drogą do życia wiecznego.

Moja babcia była osobą głęboko wierzącą. To właśnie wiara stanowiła fundament jej życia. Nie bała się śmierci i żyła nadzieją na spotkanie z Bogiem. W życiu kierowała się wartościami, które sprawiały, że była bardzo dobrą, oddaną i pomocną osobą. Babci przyszło żyć w trudnych czasach. To właśnie wtedy człowiek staje przed trudnym dylematem między tym co się opłaca, a tym co warto, co powinno się zrobić. Ona nigdy nie miała wątpliwości i przekładała dobro nad wszelkie korzyści materialne. Każdy kto przyszedł się do niej wyżalić i poszukać zrozumienia, otrzymywał wsparcie oraz kawałek najlepszej na świecie szarlotki. Babcia mimo łagodnego charakteru posiadała w sobie siłę godną superbohatera. W ostatnich latach życia stoczyła nierówną walkę z chorobą. Jak podczas całego życia, tak również i wtedy wykazała nieludzką wytrzymałość oraz ogromne pokłady siły. Do końca była tą ciepłą, kochaną babcią, która zawsze przytuli, okaże wsparcie i zrozumienie, jakiego nikt inny nie potrafi okazać. I właśnie taki obraz mojej babci na zawsze pozostanie w mojej pamięci i sercu.

Kochana babciu, mam nadzieję, że dotarłaś do Królestwa Niebieskiego. Chwilę spędzone z Tobą oraz wszystkie Twoje rady na zawsze pozostaną ze mną.

Mowa pogrzebowa dla dziadka

Witam wszystkich zebranych. Dziś zebraliśmy się, aby pożegnać mojego dziadka i towarzyszyć mu w jego ostatniej drodze. 

Jak mawiał Jan Paweł II „Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się – na próbę”. Ta sentencja była bardzo bliska mojemu dziadkowi. On nie bał się żyć, nie bał się kochać i tak samo nie obawiał się śmierci. Przyszło mu dorastać w trudnych czasach, ale to ukształtowało go na dobrego człowieka. Z łatwością odróżniał dobro od zła i dobrem się w życiu kierował. Zawsze powtarzał, że rodzina jest fundamentem życia. Powtarzał, że wiara jest latarnią prowadzącą do lepszego świata. Nie obawiał się śmierci, bo wiedział, że to jest dopiero początek życia wiecznego. Dziadek zawsze patrzy przez palce na poczynania swoich wnuków. Był z nas bardzo dumny i kochał nas bezgranicznie, co dawał nam odczuć każdego dnia. Zawsze wykazywał duże zainteresowanie moim życiem oraz okazywał wsparcie. Dziadek był moim przyjacielem. Kompanem, który towarzyszył mi w trudach dnia codziennego, ale również wspaniałym nauczycielem. To właśnie on nauczył mnie jak powinno się żyć, a nie były to tylko suche słowa, ale najlepsze świadectwo oparte na czynach.

Dziadku, będziesz na zawsze w naszych sercach. Uczyniłeś w życiu wiele dobrego i dałeś mi przykład jak być dobrym człowiekiem.

Mowa pogrzebowa dla kolegi/koleżanki z pracy

Chciałbym przywitać wszystkich tu zgromadzonych, a w szczególności rodzinę (imię zmarłego). Jego odejście jest dla każdego z nas ogromną stratą. Pozostanie już na zawsze w naszej pamięci i sercu.

(imię zmarłego) był nie tylko dobrym współpracownikiem, ale przede wszystkim wspaniałym przyjacielem. W życiu kierował się uczciwością. Był bardzo ambitny, a przy tym pomocny i otwarty na innych ludzi. Nigdy nie odmówił pomocy, a wręcz przeciwnie zazwyczaj sam proponował swoje wsparcie. (imię zmarłego) był niezastąpiony. Jego/Jej odejście pozostawiło po sobie pustkę w naszych sercach, której nikt i nic nie jest w stanie wypełnić. Firma straciła wspaniałego pracownika, a my przyjaciela. (imię zmarłego) często angażował się w działalność charytatywną w naszej firmie oraz sam wychodził z inicjatywą organizowania takich wydarzeń. To tylko ukazuje, jak wielkie serce posiadał. Odszedł zdecydowanie za wcześnie. Tak nagle, niespodziewanie… To uświadamia nam, jak kruche jest życie. Chciałbym złożyć najszczersze kondolencje rodzinie. Odszedł od nas wspaniały człowiek, który żył dzieląc się dobrem.

Drogi (imię zmarłego) żegnaj, będę za Tobą tęsknić i nigdy nie zapomnę wspólnie spędzonych chwil.

Mowa pogrzebowa dla szefa

Szanowni Państwo, zebraliśmy się tutaj aby pożegnać (imię zmarłego). Z tego powodu chciałbym złożyć najszczersze kondolencje oraz wyrazy żalu rodzinie. To że na ostatnie pożegnanie dotarło tyle osób świadczy najdobitniej o tym jak wspaniałym był człowiekiem i jak wiele znaczył dla tak dużej grupy osób.

Drogi (imię zmarłego), Twoje odejście jest dla nas nieodżałowaną stratą. Byłeś człowiekiem cenionym i szanowanym. Potrafiłeś słuchać i okazać wsparcie zawsze wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebowałem. To Tobie zawdzięczam wszystkie sukcesy zawodowe, byłeś moim mentorem, ale i przyjacielem. Zawsze mierzyłeś wysoko. Powtarzałeś, że trzeba ryzykować, aby móc wznieść się na wyżyny. To dzięki Tobie firma stała się silna, była Twoim oczkiem w głowie. Stworzyłeś nam nie tylko miejsca pracy, ale drugi dom. Bo właśnie tak się w niej czuliśmy. Jak w domu, pełnym wsparcia i zrozumienia. Odszedłeś zdecydowanie za wcześnie. Miałeś jeszcze tyle planów i marzeń do zrealizowania. Wiedz, że twoja nauka na zawsze pozostanie w naszych sercach.

(imię zmarłego) Zawsze będziesz obecny w mojej pamięci. Nigdy nie zapomnę ile dobra uczyniłeś za życia. Spoczywaj w pokoju.

Pożegnanie rodziny w imieniu zmarłego

Bardzo często mowa pogrzebowa mylona jest z tekstem jakim jest pożegnanie zmarłego w imieniu rodziny, które odczytuje kapłan na uroczystości pogrzebowej. Kartkę z napisanym pożegnaniem wręcza się duchownemu w trakcie spotkania w kancelarii i omawiania szczegółów ceremonii. Można je także wręczyć tuż przed samym rozpoczęciem mszy. Takie pożegnanie odczytywane jest na koniec mszy lub już na cmentarzu, przed lub po wpuszczeniu trumny/urny do grobu.

Jak łatwo zauważyć, ostatnie pożegnanie zmarłego czytane przez księdza nie jest więc typową mową pogrzebową, a bardziej wyrazem pamięci wobec bliższych i dalszych krewnych, a także przyjaciół i znajomych. Ostatnie pożegnanie zmarłego w imieniu rodziny jest bardzo prostą formą, poniżej przytaczamy parę przykładów.

Ostatnie pożegnanie – wzór pożegnania rodziny w imieniu zmarłego

Przykład 1

Śp. Jan Kowalski żegna swoją ukochaną żonę Janinę, córkę Agatę z mężem Jackiem, wnuki Tomka i Kamila, a także rodziny:

Nowaków, Tomczaków, Siemiątkowskich, Jankowskich […]

Śp. Jan żegna również przyjaciół, znajomych, sąsiadów oraz wszystkich, którzy uczestniczą w jego ostatniej drodze.

Przykład 2

Śp. Janina Kowalska żegna matkę Alicję, męża Jana, syna Pawła z żoną Anną, syna Kamila z narzeczoną Magdą, siostrę Jadwigę z mężem Józefem i rodziną, chrześniaków Marcina i Wojciecha z rodzinami, a także rodziny:

Nowaków, Świderskich, Jaworskich, Domańskich […]

Śp. Janina żegna również wszystkich pracowników służby zdrowia w Zielonce, Wołominie
i Warszawie, przyjaciół, znajomych, sąsiadów oraz wszystkich, którzy towarzyszą jej w tej ostatniej drodze.

Zobacz też:

Zakład Pogrzebowy Cmentarz Północny – kompleksowa organizacja pogrzebu

Zasiłek pogrzebowy 2023 – komu przysługuje, ile wynosi