Kucharski – Całodobowe pogotowie pogrzebowe

Logo firmy Kucharski

602 354 913

telefon 24h WARSZAWA

602 354 913

telefon 24h WARSZAWA

Kondolencje i podziękowania za kondolencje

Kondolencje i podziękowania za kondolencje (+ 130 przykładów)

Przygotowaliśmy artykuł, który kompleksowo opisuje czym są kondolencje, kiedy je składać i jak powinno się to zrobić. Przygotowaliśmy gotowe przykłady kondolencji dla różnych grup osób, a także kondolencje SMS, kondolencje na FB, a także podziękowania za kondolencje. Organizacja uroczystości pogrzebowej to ogromne wyzwanie dla najbliższych, bowiem muszą zmierzyć się nie tylko ze stratą kogoś bliskiego, ale również koniecznością załatwiania wielu formalności. Kiedy jedna z bliskich nam osób zostaje dotknięta odejściem kogoś, kogo darzyła szczególnym uczuciem, chcemy przekazać nasze wyrazy współczucia. Nasze wsparcie w tych trudnych chwilach najczęściej przekazujemy składając kondolencje, których zadaniem jest choć trochę ukoić ból.

Co to są kondolencje?

Kondolencje najczęściej określa się mianem wyrazów współczucia, przesyłanych lub składanych rodzinie bądź bliskim zmarłego. Kondolencje mogą przybierać różną formę, jednak najczęściej są składane osobiście, po zakończonej uroczystości pogrzebowej. Równie popularne jest składanie wyrazów współczucia w formie pisemnej – listownie, mailowo bądź za pomocą specjalnie przygotowanych kartek kondolencyjnych.

Chociaż śmierć i związane z nią emocje są niezwykle delikatną sprawą, nie da się ukryć, że nowe technologie zawitały także w tej sferze. Coraz więcej osób decyduje się wysyłać kondolencje sms lub kondolencje przez portal Facebook, uznając to za bardziej odpowiednią formę składania wyrazów współczucia.

W przypadku osób znanych częstą praktyką jest składanie kondolencji właśnie przez media społecznościowe lub w gazecie. Niejednokrotnie zdarza się, że rodzina wystawia specjalną księgę kondolencyjną, w której możliwe jest zapisanie kilku zdań wsparcia. Dzięki temu rozwiązaniu, rodzina może przeczytać w zaciszu swojego domu słowa pocieszenia od wpisanych tam żałobników, a te wzruszające kondolencje pozostaną z nimi na długi czas.

Kucharski profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie

Czy warto składać kondolencje?

Należy podkreślić, iż składnie kondolencji jest nie tylko ważne, ale i wartościowe, gdyż pomaga przejść przez okres żałoby. Może wydawać się to banalnym stwierdzeniem, jednak odpowiednio wypowiedziane słowa potrafią być ogromnym wsparciem dla Rodziny. Złożenie wyrazów współczucia może nie tylko przynieść ulgę w tych trudnych chwilach, ale także pokazać nasz szacunek zarówno wobec osoby zmarłej, jak i jej rodziny. Ponadto, składanie kondolencji sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich, ponieważ zapewnia o naszej obecności w trudnych momentach bliskich nam osób oraz świadczy o naszej gotowości do niesienia pomocy. Nie warto się aż tak stresować tym czy przypadkiem nie zabraknie nam słów w trakcie składania kondolencji. Niejednokrotnie rodzina zmarłego również ma problem z tym co odpowiedzieć na kondolencje.

Kiedy składa się kondolencje?

Tak naprawdę wszystko zależne jest od sytuacji w której się znajdujemy. Jeśli rodzina zmarłego skontaktowała się z nami osobiście, aby poinformować o śmierci oraz dacie pogrzebu, należy złożyć kondolencje już w trakcie tej rozmowy. Wiadomość taka nie musi być przesadnie rozbudowana, niejednokrotnie wystarczy parę słów.

W przypadku, gdy dowiadujemy się o śmierci poprzez media społecznościowe możemy w wiadomości bezpośredniej lub (rzadziej) w komentarzu złożyć wyrazy współczucia. Warto unikać wszelkie rodzaju popularnych dziś emoji lub obrazów gif, ponieważ nie jest to odpowiedni moment na tego rodzaju „wzbogacanie” tekstów.

Najczęściej jednak kondolencje składane są osobiście, po wpuszczeniu trumny bądź urny do grobu i odejściu księdza lub mistrza ceremonii świeckiej. Najczęściej odbywa się to tak, iż po zakończonej ceremonii ustawa się kolejka uczestników pogrzebu w celu złożenia kondolencji najbliższej Rodzinie. Mniej spotykaną formą jest składanie kondolencji po konsolacji.

Wyrazy współczucia

Jak złożyć kondolencje?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od relacji jaka łączy nas z osobą, której składamy kondolencje, a także emocji jakie będą towarzyszyć obu stronom w danej chwili. W Polsce dość powszechnie przyjętym zwyczajem jest podejście do rodziny już po zakończonej uroczystości pogrzebowej i to właśnie wtedy następuje moment składania wyrazów współczucia.

Najczęściej kondolencje sprowadzają się do wypowiedzenia kilku słów wyrażających nasze wsparcie i smutek, na przykład: „moje wyrazy kondolencji”, „jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach” albo „zawsze możesz na mnie liczyć”. Wypowiadanym zdaniom najczęściej towarzyszy podanie dłoni. Warto również pamiętać, że przy dużych emocjach czasem same gesty będą wystarczające. Jeśli jesteśmy dość blisko z osobą przeżywającą żałobę, dotknięcie dłonią ramienia bądź przytulenie można znaczyć więcej niż tysiąc najpiękniej wypowiedzianych słów.

Jeśli nie jesteśmy w stanie osobiście złożyć kondolencji, warto zrobić to na odległość. To w jakiej formie przekazane zostaną wyrazy współczucia zależne jest od bliskości relacji, a także subiektywnej opinii składającego. Sposobów jest wiele, począwszy od rozmowy telefonicznej kończąc na wiadomości mailowej lub sms. Czasem zdarza się, że nasze wyrazy współczucia przekazujemy pisząc kondolencje do gazety, które z reguły przyjmują bardziej oficjalną formułę, jednakże są dość zwięzłe ze względu na ilość dostępnego miejsca na stronie oraz koszty.

Zobacz też: Jak napisać mowę pogrzebową? – najważniejsze elementy i gotowe wzory

Kondolencje sms lub przez Facebook

Informacje w mediach społecznościowych o śmierci znanych osób są praktycznie standardem. Coraz częściej jednak dowiadujemy się za pomocą wiadomości SMS lub portalu Facebook o odejściu naszego krewnego lub dalszego członka rodziny. Jeszcze kilka lat temu przekazanie wiadomości w ten sposób było czymś niezwykłym, dziś powoli taka sytuacja staje się codziennością. Rodzinom osób zmarłych niejednokrotnie łatwiej jest wysłać krótką wiadomość z informacją o odejściu ich bliskiego, aniżeli zmuszać się do długich rozmów w tym trudnym czasie.

Wiadomość o śmierci danej osoby podana przez media społecznościowe lub sms praktycznie zawsze generuje duży ruch. Im bardziej znana lub lubiana była osoba zmarła, tym większych i częstszych reakcji można się spodziewać. Często mówi się, że wiadomości tego typu rozchodzą się w sposób „wirusowy” docierając bardzo szybko do bardzo dużej grupy osób. Informacje o śmierci w taki sposób powodują reakcję – składania kondolencji sms lub przez media społecznościowe.

W odróżnieniu od publikowanych treści na tablicy (portal Facebook) lub w komentarzach odnośnie informacji o śmierci danej osoby, wiadomości SMS oferują prywatny rodzaj komunikacji między dwoma osobami. Kondolencje SMS wysłane w ten sposób dają poczucie prywatności i bezpośredniego dotarcia do odbiorcy. Duża część osób, w szczególności młodych, woli składać i otrzymywać słowa wsparcia w ten sposób lub otrzymać kondolencje na fb, aniżeli zmuszać się do wielu rozmów w trudnych dla nich momencie żałoby. Najczęściej nie wykluczają oni chęci rozmów telefonicznych czy osobistych, jednak chciałby znaleźć na to odpowiedni czas i miejsce. Ponadto, dzięki takiej formie, rodziny osób zmarłych mają również czas na zobaczenie jak wyglądają wzory podziękowania za kondolencje i w ten sposób przygotowania odpowiedzi.

Warto jednak rozpatrzeć wszystkie za i przeciw wobec tego w jaki sposób mają być składane wyrazy współczucia dla bliskich nam osób. Poniżej przedstawiamy wady i zalety wysłania kondolencji poprzez wiadomość sms.

Zakład pogrzebowy Warszawa
wojskowa uroczystość pogrzebowa

Kondolencje SMS – zalety

 1. Niezakłócanie prywatności – wyrazy współczucia wysłane w formie SMS mogą być odczytane w każdej chwili. Jeśli dana osoba nie jest gotowa na przyjęcie kondolencji, może przełożyć odczytanie ich na późniejszy czas. Wysyłając SMS nie zakłócamy także prywatności i możliwości spokojnego przeżywania żałoby, bez przerywania jej koniecznością rozmowy z innymi ludźmi.

 2. Bezpośredni przekaz – składając kondolencje sms kontaktujemy się bezpośrednio z adresatem naszych wyrazów współczucia. Mamy pewność, że wiadomość trafiła do konkretnej osoby. W przypadku składania kondolencji np. na cmentarzu, gdzie z reguły jest większa ilość osób, nie da się uniknąć osób postronnych, będących świadkami wypowiadanych przez nas słów.

 3. Szybkość i wygoda – wiadomość SMS charakteryzuje się krótką i zwięzłą formułą, którą adresat otrzyma praktycznie natychmiastowo po wysłaniu. Dzięki temu nasze wyrazy współczucia mogą dotrzeć do pogrążonych w żałobie dokładnie wtedy, kiedy chcielibyśmy aby je otrzymali. W przypadku kart kondolencyjnych czy chęci osobistego spotkania, nie zawsze jest to możliwe.

Zobacz też: Zakład Pogrzebowy Wólka Węglowa – organizacja pogrzebów na Cmentarzu Północnym

Kondolencje SMS – Wady

 1. Brak osobistego kontaktu – składanie wyrazów współczucia przez wiadomości SMS lub przez media społecznościowe pozbawione jest osobistego charakteru, możliwości spotkania się bliskich sobie osób. Nie ma możliwości niewerbalnych interakcji z drugim człowiekiem. Nie przytulimy płaczącej osoby, ani nie dotkniemy jej ramienia, aby dodać otuchy w chwilach zwątpienia.

 2. Brak emocji – wysłana wiadomość, jakkolwiek nie próbowalibyśmy jej nacechować emocjami, pozostaje jedynie zbiorem liter na wyświetlaczu telefonu lub komputera. Nie możemy przekazać naszych emocji, ani reagować na emocje przyjmującego kondolencje. W przypadku nieprzemyślanych wiadomości może też dojść do nieporozumień i błędnych interpretacji.

 3. Niska wartość sentymentalna – kondolencje sms nie stanowią tak dużej wartości sentymentalnej, jak wysłanie ozdobnej kartki kondolencyjnej lub bukietu kwiatów z dołączonymi wyrazami współczucia. Tekst wiadomości sms najczęściej ginie w gąszczu innych, codziennych informacji.

Jak napisać spersonalizowane kondolencje?

Kondolencje

W zdecydowanej większości przypadków korzystamy z gotowych wzorów kondolencji, tak aby odpowiednio ubrać nasze myśli w słowa. Najczęściej wpisujemy w wyszukiwarkę kondolencje przykład w ten sposób budując tworząc wyrazy współczucia. Jednakże, cześć osób chciałaby napisać je samodzielnie. Przygotowując tekst spersonalizowanych kondolencji warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, których powinniśmy się trzymać pisząc odpowiednią treść:

 • Bądź szczery – postaraj się, aby Twoje przesłanie było szczere i płynęło z serca
 • Unikaj dawania rad – zamiast dawać rady, jak poradzić sobie z bólem, powiedz co Ty możesz zrobić
 • Odnieś się do ich sytuacji – bądź empatyczny zamiast porównywać swój ból z żałobnikami
 • Unikaj szczegółów – przypominanie i rozmawianie o szczegółach śmierci może być zbyt trudne w tym momencie
 • Użyj odniesień religijnych – jeśli osoba zmarła i jej rodzina byli wierzący, warto uwzględnić w swoich kondolencjach aspekt religijny
 • Skup się na przeżywającym żałobę – spróbuj się opierać się na osobie, która przeżywa żałobę aniżeli na samej tragedii jaką przeżywa.

Kondolencje przykłady

Dokładnie wiemy jak ciężko jest ubrać swoje myśli i uczucia w słowa, w szczególności gdy mowa jest o tak trudnej sytuacji, jak zmierzenie się z czyjąś śmiercią i bólem jej najbliższych. Z tego powodu przygotowaliśmy najpiękniejsze kondolencje z powodu śmierci mamy, oraz innych członków rodziny, które w założeniu powinny pomóc w przygotowaniu i przekazaniu wyrazów współczucia. W poniższych przykładach znajduje się także podgrupa kondolencje cytaty w której to umieściliśmy najpopularniejsze i najbardziej odpowiednie cytaty, które można dodać do kartki kondolencyjnej lub wpleść w trakcie przekazywania swoich słów współczucia.


Zobacz też: Zakład Pogrzebowy Kucharski – profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie i okolicach

Kondolencje uniwersalne

Głęboko poruszyła mnie informacja o śmierci [imię i nazwisko]. Ciężko mi sobie wyobrazić, jak bardzo musi być Ci ciężko w związku z tak bolesną stratą. Składam na Twoje ręce kondolencje i słowa otuchy.


Odejście Twojej/Twojego [stopień pokrewieństwa] było dla nas wszystkich ogromnym zaskoczeniem, Wierzymy, że jest teraz w lepszym miejscu, w którym nie ma już bólu i cierpienia. Pamiętaj, że jesteśmy u Twojego boku w tym trudnym czasie,


Szanowna Pani, składamy wyrazy szczerych kondolencji z powodu śmierci Pani [stopień pokrewieństwa]. Z wyrazami serdecznego wsparcia, dyrekcja i pracownicy [nazwa firmy].


Droga [imię], znaliśmy Twoją [mamę/siostrę] jako wspaniałą i serdeczną osobę, która zawsze była uśmiechnięta. Niezwykle ciężko jest nam wszystkim pogodzić się z tak ogromną stratą i nawet ciężko nam sobie wyobrazić z jakim bólem musisz się mierzyć w tych dniach. Pamiętaj proszę, że zawsze możesz na nas liczyć.


Śmierć tak bliskiej osoby potrafi pozostawić ogromną pustkę w sercu, dlatego jestem myślami z Tobą oraz Twoją Rodziną. Pozdrawiam Was mocno i przesyłam moje kondolencje.

Kondolencje z powodu śmierci męża

[Imię], składam Ci najszczersze kondolencje z powodu śmierci Twojego męża. Wiem, że w ostatnich miesiącach jego życia spędzałaś niemal każdy dzień u jego boku, poświęcając swój czas, aby móc troszczyć się o niego i pielęgnować go. Twój mąż z pewnością to doceniał, tak, jak doceniał każdy dzień spędzony u Twego boku. Choć odszedł, Wasza miłość nigdy nie zniknie z tego świata – mam nadzieję, że znajdziesz otuchę w tej myśli. Składam Ci najszczersze kondolencje i jestem sercem i myślami razem z Tobą.


Pani (imię), wieść o śmierci Pani męża niemal zwaliła mnie z nóg. Choć w ostatnim czasie nie mieliśmy zbyt wielu okazji do kontaktu, zapamiętałem go jako osobę, na którą zawsze można było liczyć. Potrafił być wiernym i oddanym przyjacielem myślącym z troską o drugim człowieku. Jestem pewien, że [imię zmarłego] dokładnie tak samo zapisał się w pamięci wszelkich ludzi, którzy pojawili się w jego życiu. Z całego serca życzę Pani dużo siły w przezwyciężeniu smutku i bólu, które pojawiły się wraz ze stratą ukochanego Męża. Ufam i proszę ufać, że pożegnaliśmy (imię zmarłego) tylko tymczasowo i kiedyś jeszcze wspólnie się spotkamy.


Droga (imię), łączę się z Tobą w bólu po stracie ukochanego Męża. Wiem, że w tym momencie niemal niemożliwe jest, aby jakiekolwiek słowa przynosiły choć odrobinę ukojenia, to jednak czuję się w obowiązku złożyć Ci kondolencje. Wasza miłość zawsze była dla mnie przykładem i nie przestanie nim być – jestem bowiem pewien, że [imię zmarłego] nadal jest przy Tobie i nadal troszczy się o Ciebie. Pamiętaj, że zawsze możesz na nas liczyć, dlatego jeśli będziesz potrzebować jakiekolwiek pomocy, nie krępuj się zwrócić do nas z jakąkolwiek prośbą.


Szanowna Pani (Imię),

W imieniu całej firmy [nazwa firmy] składamy najszczersze kondolencje z powodu śmierci Pani męża, a naszego współpracownika i przyjaciela. Nadal nie jesteśmy w stanie pogodzić się z faktem, że [imię zmarłego] już nigdy nie pojawi się na firmowym spotkaniu ani nie wyminie nikogo z nas na korytarzu. Wszyscy członkowie naszego zespołu ubolewają nad stratą tak wspaniałego człowieka. Łączymy się z Panią w bólu i nadziei na lepsze jutro.

Dyrekcja i pracownicy firmy [nazwa firmy]


Najdroższa [imię], pozwól, że złożę CI płynące prosto z serca kondolencje z powodu odejścia [imię zmarłego]. Zdaję sobie sprawę z tego, jak nagłym i niespodziewanym ciosem była dla Ciebie jego śmierć. Pamiętaj jednak, że nie odszedł całkowicie – jego cząstka kryje się w Waszych cudownych dzieciach. Łączę się z Tobą w bólu i życzę wytrwałości i odporności w nadchodzących dniach i tygodniach.

Kondolencje z powodu śmierci żony

Właśnie dotarła do nas smutna informacja o śmierci Pańskiej Żony. Proszę przyjąć od nas wyrazy najszczerszych kondolencji . Zdajemy sobie doskonale sprawę, jak Pani [imię zmarłej] była Panu bliska i jak wiele dla Pana znaczyła. Każdy z nas darzył ją szacunkiem i sympatią. Jesteśmy pogrążeni w smutku razem z Panem i w razie potrzeby, służymy pomocą w tym trudnym czasie.


Drogi [imię], proszę przyjmij ode mnie najszczersze kondolencje z powodu śmierci Twojej Żony. Do ostatniej chwili wierzyłam, że pokona ona chorobę i wciąż będzie z nami. Niestety, życie lubi pisać tak straszne scenariusze, mimo naszych wielu walk oraz starań. To była niesamowita oraz niezwykle autentyczna kobieta, która w ułamku sekundy zjednywała sobie całą rzeszę osób. Cieszę się, że dane było mi ją poznać w moim życiu. Życzę ogromu siły w tym smutnym czasie i przesyłam mnóstwo nadziei oraz pogody ducha, które pozwolą przejść przez ten trudny okres.


[Imię], wciąż nie mogę dojść do siebie po wiadomości o śmierci Twojej żony i zarazem mojej przyjaciółki. Nawet w najgorszych snach bym nie przypuszczała, że będę pisała do Ciebie właśnie w takiej sprawie. Jest mi ogromnie przykro z powodu śmierci [imię zmarłej] i dużo czasu minie, zanim się z tym oswoję, o ile kiedykolwiek to nastąpi. Mimo wszystko, proszę, pamiętaj o tych najpiękniejszych, wspólnie spędzonych chwilach. Niech one dodają siły do przetrwania tego trudnego oraz przepełnionego smutkiem czasu. Nie jesteś w tym wszystkim sam – zawsze możesz się skontaktować ze mną. Pamiętaj proszę, że wspieramy Ciebie modlitwą.


Szanowny Panie [imię],

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana żony, a naszej serdecznej koleżanki. Była ona niesamowicie ciepłą oraz szlachetną osobą, na której zawsze można było polegać. Wciąż jest nam trudno uwierzyć, że nie spotkamy [imię zmarłej] w pracy podczas jej codziennych obowiązków. Nie możemy uwierzyć, że nie porozmawiamy o Waszych wspólnych wyjazdach, które przynosiły jej tak wiele radości i satysfakcji. Niech Pan przyjmie od nas najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia z powodu jej nieoczekiwanego odejścia.

Pracownicy i Właściciel firmy [nazwa firmy]


Drogi [imię], z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci Twojej żony. Nie sposób powiedzieć inaczej, jak to, że była jedyną w swoim rodzaju, po prostu wspaniałym człowiekiem. Świat bez niej już nie będzie taki sam. Proszę, przyjmij od nas najszczersze kondolencje oraz ogrom sił, które w tych chwilach przydadzą się jak nigdy wcześniej. Jesteśmy z Tobą i w razie potrzeby służymy wsparciem oraz pomocą.

Kondolencje z powodu śmierci taty

Nie ma słów, które mogłyby w pełni wyrazić mój smutek po usłyszeniu wiadomości o odejściu Twojego taty. Wspominam go jako wspaniałego człowieka, dbającego przede wszystkim o swoją rodzinę. Przesyłam wyrazy głębokiego współczucia dla Ciebie i całej Twojej rodziny. Niech pamięć o nim i jego dobrych uczynkach będzie dla Was pocieszeniem.


Szanowni Państwo,

Z głębokim smutkiem przyjmuję wieść o śmierci Państwa Taty. Pragnę wyrazić swoje najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia w tym trudnym czasie.

Wiadomo, że śmierć bliskiej osoby jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, jakie mogą nas spotkać. Zdaję sobie sprawę z tego, jak trudny okres Państwo aktualnie przechodzą i chcę abyście wiedzieli, że jestem z Państwem i wspieram w tych ciężkich chwilach.

Raz jeszcze pragnę przekazać swoje wyrazy głębokiego współczucia i życzliwości.

Z poważaniem, 
[Twoje imię i nazwisko] 


Przyjmijcie moje najszczersze kondolencje z powodu śmierci Waszego taty. Wiem, że strata ta jest dla Was ogromnym, trudnym do zniesienia ciosem. Chcę, abyście wiedzieli, że jestem z Wami w tych trudnych chwilach i życzę Wam siły i wytrwałości w przezwyciężeniu bólu po stracie tak bliskiej osoby. Pamiętajcie, że Wasz tata był wyjątkowym człowiekiem, którego pamięć i dziedzictwo będą zawsze z Wami. Wspomnienia z nim będą dawały Wam siłę i pocieszenie w trudnych chwilach. W takim czasie, jak ten, liczy się każde słowo wsparcia i chętnie służę swoją pomocą, gdy tylko tego będziecie potrzebowali.


Szanowni Państwo,

Dopiero teraz dotarła do mnie wiadomość o śmierci Twojego taty. Chciałabym wyrazić swoje najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia. Nawet ciężko mi wyrazić, jak przykrą informacją była dla mnie wieść o śmierci [imię zmarłego]. Strata bliskiej osoby jest trudna do zniesienia, ale wierzę, że Twoja miłość i pamięć o tacie będą zawsze z Tobą, dając siłę i nadzieję w trudnych chwilach. Proszę, abyś wiedział, że jestem z Tobą w tym smutnym czasie i jestem gotowa służyć pomocą, gdy tylko tego będziesz potrzebował.


Z przykrością dowiedziałem się o śmierci Waszego taty. Pragnę złożyć najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia z powodu tej nieodżałowanej straty. Pamiętaj, że Wasz tata będzie zawsze z Wami, a jego miłość i ciepło będą otaczać Was mimo, że nie będzie go fizycznie pośród Was. Proszę miej na uwadze, że jestem z Wami myślami i chętnie będę oparciem w tym trudnym czasie.


Szanowni Państwo,

Chciałbym wyrazić moje najgłębsze kondolencje z powodu śmierci Waszego taty. Strata bliskiej osoby jest zawsze bolesna i trudna do zniesienia, ale wierzę, że Wasza miłość i wspomnienia z nim będą zawsze z Wami i będą dawały Wam siłę i pocieszenie w trudnych chwilach.

Z wyrazami głębokiego szacunku
[Imię i nazwisko]

Kondolencje z powodu śmierci mamy

Moi drodzy, słowa nie wyrażą szoku i smutku, którego doznaliśmy, kiedy dowiedzieliśmy się o odejściu Waszej mamy. Doskonale rozumiemy, jak ważną rolę odgrywają w życiu rodzice, a zwłaszcza Mama. Głęboko wierzymy jednak, że nie odeszła z tego świata całkowicie – pozostaje tu cząstka jej duszy, która zawsze będzie przy Was. Mamy nadzieję, że ta myśl choć trochę ukoi ból, który teraz odczuwacie. Pamięć o Waszej Mamie na zawsze pozostanie z nami. Składamy na Wasze ręce nasze najszczersze kondolencje.


Drogi/a [imię], ze smutkiem przyjmuję wiadomość o śmierci Twojej Mamy. Była doprawdy niezwykłą kobietą. Doskonale wiem, jak trudno jest ukoić ból po takiej stracie. Jestem myślami z Tobą oraz Twoją rodziną – przyjmij moje najszczersze kondolencje i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na moją pomoc.


W imieniu swoim oraz całej mojej rodziny chciałbym złożyć Ci szczerze i płynące z serca kondolencje z powodu śmierci Twojej mamy. Modlimy się, aby Bóg dał Ci siłę i wytrwałość w tym trudnym czasie.


Szanowna Pani,

Wiadomość o śmierci Pani Mamy jest ciosem również dla mnie. Nie znajduję słów, aby opisać, jak bardzo współczuję tej niepowetowanej straty. Zdaję sobie sprawę z tego, jak głębokie i szczere więzi Was łączyły. Choć Pani [imię zmarłej] nie ma już wśród nas, pragnę podkreślić, że pamięć o niej pozostanie na zawsze. Proszę przyjąć moje najszczersze wyrazy współczucia w tej ciężkiej chwili.

[Imię i nazwisko składającego kondolencje]


Najdrożsi, pragniemy złożyć Wam najszczersze kondolencje z powodu tak niespodziewanego odejścia waszej Mamusi. Zdajemy sobie sprawę, jak ciężko jest Wam pogodzić się z faktem tak nagłego odejścia Waszej Mamy i jesteśmy z Wami naszymi myślami oraz modlitwą. Nigdy nie zapomnimy szczerego i czystego dobra, jakim dzieliła się ze światem Wasza Mama. Przyjmijcie, proszę, nasze kondolencje.


Drogi [imię], pragnę wyrazić głęboki smutek i żal z powodu śmierci Twojej Mamy. Chociaż nie ma jej już wśród nas, zapamiętana zostanie przez wszystkich jako przemiła, otwarta i dobra osoba, która tak bardzo kochała świat. Z całą pewnością nikt, kto spotkał ją na swojej drodze, nigdy nie zapomni jak wiele pozytywnej energii roztaczała. Przyjmij proszę w tym jakże smutnym czasie, kondolencje ode mnie i całej mojej rodziny.

Kondolencje z powodu śmierci brata

Drogi [imię], przed chwilą dowiedziałam się o śmierci Twojego ukochanego brata i naprawdę brakuje mi słów, żeby opisać to, co teraz czuję. Nawet nie jestem w stanie wyobrazić sobie, przez co teraz przechodzisz. To był wspaniały, wrażliwy i szarmancki mężczyzna. Pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć. Przyjmij ode mnie najszczersze kondolencje.


[Imię], pragniemy złożyć najszczersze wyrazy kondolencji z powodu nieodżałowanej śmierci Twojego brata. Wasza godna podziwu relacja braterska była czymś, czego życzyłaby sobie niejedna rodzina. Pamiętaj, że jesteśmy w tej trudnej sytuacji razem z Tobą i możesz na nas liczyć. Kontaktuj się z nami o każdej porze dnia i nocy. Wierzymy, że tam, po drugiej stronie ma lepiej, a ból fizyczny, którego doświadczał przed śmiercią, odszedł w zapomnienie.


Śmierć Twojego kochanego brata, pokazuje nam, jakie kruche i ulotne, a zarazem bardzo niesprawiedliwe jest życie. Pięknie to opisał ks. Twardowski w swoim najsłynniejszym cytacie „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Proszę przyjmij od mnie wyrazy współczucia. Wierzymy jednak, że wspólnie spędzone, piękne chwile, pomogą przetrwać Ci ten czas żałoby i dadzą nadzieję, że śmierć, nie oznacza końca, ale nowy, znacznie lepszy, początek.

Kondolencje z powodu śmierci siostry

Pani [imię], proszę przyjąć ode mnie szczere kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia z powodu niespodziewanej śmierci ukochanej Siostry [imię zmarłej]. Pomimo wielu przeciwności losu [imię zmarłej] potrafiła iść przez życie z podniesioną głową i pozytywną energią. Życzę Pani dużo siły i wytrwałości, aby przejść przez ten trudny czas żałoby.


Kochana [imię], składam wyrazy ogromnego współczucia z powodu śmierci Twojej siostry [imię zmarłej]. Była to kobieta z ogromną pasją, która zarażała optymizmem oraz pozytywną energią każdą napotkaną w swoim życiu osobę. Wciąż nie mogę uwierzyć w to, co się właśnie stało. Jestem w tym wszystkim z Tobą i wierzę, że ona na zawsze pozostanie w Twoim sercu. Przesyłam ogrom wsparcia oraz mnóstwo siły. Jestem do Twojej dyspozycji i wiedz, że zawsze możesz na mnie liczyć.


Droga [imię], wszystko stało się tak nagle i niespodziewanie. Jestem w głębokim szoku, że to wszystko musiało się tak skończyć i że już nigdy nie zobaczymy Twojej wspaniałej siostry. Gdziekolwiek się ona pojawiała, na twarzy każdego gościł szczery uśmiech. Taką ją właśnie zapamiętamy. Przyjmij ode mnie wyrazy ogromnego wsparcia oraz współczucia oraz miej świadomość, że razem z całą rodziną oraz przyjaciółmi, wspieramy Cię w tym trudnym czasie. W razie jakiejkolwiek potrzeby, nie wahaj się do nas odezwać, jesteśmy gotowi do pomocy niezależnie od pory dnia i nocy.

Kondolencje z powodu śmierci Babci

Moi drodzy, z głębokim smutkiem dowiedziałam się o śmierci Waszej babci. Pragnę złożyć Wam moje szczere kondolencje oraz wyrazy współczucia z powodu tej ogromnej straty. Wiem, że to trudny czas i chciałabym, abyście wiedzieli, że jestem z Wami w myślach i modlitwach. Pamiętajcie, że Wasza babcia była wyjątkową osobą, a wspomnienia związane z jej osobą na zawsze pozostaną w Waszych sercach. Niech miłość i ciepło, które dzieliła z Wami za życia, otaczają Was teraz i dają Wam siłę w trudnych chwilach.


Szanowny Panie,

Z żalem przyjąłem wieść o śmierci Pańskiej babci. Pani [imię i nazwisko zmarłej] była wspaniałą osobą, pełną optymizmu i chęci do działania. Dzięki jej zaangażowaniu wiele naszych projektów mogła zostać z powodzeniem zrealizowana. Wielu naszych współpracowników korzystało z ogromnej wiedzy Pana babci, która z chęcią się nią dzieliła. Pragnę złożyć Panu moje wyrazy współczucia. Pani [imię i nazwisko zmarłej] na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Z poważaniem,
[Imię i nazwisko]


Drogi [imię], proszę przyjmij moje kondolencje z powodu śmierci Twojej babci. Wiem jak bardzo byliście ze sobą zżyci i jak wiele dla Ciebie znaczyła. Niech pocieszeniem będzie dla Ciebie myśl, że zawsze byłeś dla niej wspaniałym wnuczkiem, którego sukcesy napawały ją dumą. Życzę Ci jak najwięcej siły w przeżywaniu tych trudnych chwil i pamiętaj, że zawsze masz we mnie oparcie.


Zwracam się do Ciebie z najszczerszymi wyrazami współczucia z powodu śmierci Twojej ukochanej babci. Wiem, jak ważna była dla Ciebie ta wyjątkowa osoba, tym bardziej, że przez tak wiele lat była Ci praktycznie jak matka. Trudno znaleźć słowa pocieszenia, gdy traci się kogoś tak ważnego. Spróbuj znaleźć ukojenie w bólu patrząc na swoje własne dzieci, które Twoja babcia tak bardzo kochała. Pamiętaj, że myślami jestem cały czas z Tobą.

Kondolencje z powodu śmierci dziadka

Pragnę złożyć Wam szczere kondolencje z powodu straty tak wspaniałej osobą jaką był Wasz dziadek. Jego odejście jest ogromnym ciosem dla mnie i dla całej mojej rodziny, więc nawet ciężko mi sobie wyobrazić, jak bardzo Was dotknęła ta strata. Dziadek bardzo Was kochał i otaczał swoją miłością. Pamiętajcie, że dziadek zawsze pozostanie z Wami w Waszych sercach i wspomnieniach. Jego dobroć, mądrość i miłość będą zawsze z Wami, niezależnie od tego, gdzie jest teraz.


Nie ma chyba słów, które mogłyby wyrazić mój smutek i żal z powodu śmierci Twojego dziadka. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci jako człowiek, który ponad wszystko kochał swoją rodzinę. Pozostawił po sobie wiele pięknych wspomnień, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Jestem z Tobą myślami i składam na Twoje ręce moje płynące z serca, szczere kondolencje.


Szanowna Pani,

Pan [imię i nazwisko zmarłego] był wspaniałym człowiekiem o niespotykanej dobroci serca i chęci niesienia pomocy. Mimo swojego podeszłego wieku, zarażał optymizmem i chęcią do działania. Jego aktywność na rzecz naszej organizacji była wręcz niebywała i bez Jego pomocy nie bylibyśmy dzisiaj w tym miejscu, w którym się znajdujemy. Pani Dziadek nigdy nie zapominał o drugim człowieku i zawsze służył pomocą. Niejednokrotnie mieliśmy okazję słyszeć jak bardzo jest dumny ze swojej wnuczki i jej kolejnych sukcesach w życiu zawodowym i prywatnym. Ciężko nam sobie wyobrazić, że nie będzie już wśród nas tak wspaniałej osoby jak Pani Dziadek. Składamy nasze wyrazy szacunku i kondolencji. Łączymy się z Panią w bólu.

[Nazwa organizacji / podpis]


Trudno znaleźć słowa pocieszenia, gdy traci się kogoś tak ważnego jak dziadek. Jednak chcę, abyście wiedzieli, że jestem z Wami i całą Waszą rodziną myślami w tym trudnym czasie żałoby. Składam Wam wyrazy mojego najgłębszego współczucia i szacunku. Niech pamięć o Waszym dziadku zawsze będzie źródłem siły i nadziei.

Kondolencje z powodu śmierci dziecka

Kochani, nie jestem w stanie wyrazić słowami jak bardzo wstrząsnęła nami wieść o tragedii, która Was dotknęła. Każdy z nas musi w pewnym czasie zmierzyć się ze śmiercią bliskiej osoby, jednak nigdy nie powinno się mierzyć z dramatem, jakim jest śmierć dziecka. [Imię dziecka] był wspaniały i zarażał uśmiechem każdego, obok kogo się pojawił. Zdecydowanie nie zdążyliśmy nacieszyć się jego obecnością. Proszę, przyjmijcie nasze kondolencje. Jesteśmy z Wami myślami i modlitwą.


Droga [imię matki], drogi [imię ojca] z ogromnym smutkiem otrzymaliśmy wiadomość o śmierci Waszej Córeczki. Ta niewyobrażalna strata jest niezrozumiała dla każdego z nas. Do dziś nie możemy poradzić sobie z myślą o braku tak wspaniałego dziecka. Zapewniamy Was, że jesteśmy z Wami w tych trudnych chwilach i otaczamy Was miłością.


Panie [imię ojca], znaliśmy [imię zmarłego] od dzieciństwa i tak samo jak Pan nie możemy pogodzić się z myślą o jego śmierci. Nikt z nas nawet nie mógłby przypuszczać, że w czasie naszych wspólnych spotkań i rozmów, jego ciało toczy tak ciężka choroba. Mieliśmy tak wiele wspólnych planów i marzeń, które chcieliśmy razem zrealizować, a dziś nawet najprostsze czynności sprawiają nam problem, a myśli kierują się ku [imię zmarłego]. Był wspaniałym i dobrym kolegą. Składamy nasze szczere słowa kondolencji.


Z niedowierzaniem przyjąłem wiadomość o śmierci Waszego wspaniałego i ambitnego Syna, Był niesamowitym młodym człowiekiem przed którym świat stał z otwartymi ramionami, a przyszłość rysowała się przed nim w pięknych barwach. Jestem dogłębnie wstrząśnięty informacją o jego śmierci. Składam Wam wyrazy kondolencji i pamiętajcie, że jestem do Waszej dyspozycji.


Kochana [imię matki], drogi [imię ojca], łączę się z Wami w bólu i składam najszczersze kondolencje z powodu śmierci Waszej jedynej Córki. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić z jaką tragedią i rozpaczą musicie sobie poradzić. Mimo młodego wieku, Wasza Córka obdarzyła Was mnóstwem miłości. Pamiętajcie o tym, a także o wspólnie przeżytych chwilach zmagając się z bólem w kolejnych dniach żałoby. Życzę Wam siły i wytrwałości w tym trudnym czasie.

Kondolencje z powodu śmierci koleżanki/kolegi

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszej Koleżanki [imię i nazwisko]. Dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu zawodowemu wspierała nas wszystkich i zawsze służyła dobrą radą. Pani [imię i nazwisko] była ceniona przez wszystkich swoich współpracowników za życzliwe i pomocne podejście. Będzie nam jej brakowało.


Z nieukrywanym smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej wieloletniej koleżanki [imię nazwisko]. Była wyjątkową osobą, oddaną swoim obowiązkom i życiu zawodowemu. Nigdy nie przypuszczaliśmy, że przyjdzie nam pożegnać się tak szybko i w tak młodym wieku. [Imię] walczyła dzielnie z chorobą, jednak życie pisze różne scenariusze i nie zawsze udaje się nam osiągnąć upragnionego celu. Wszystkim nam będzie Jej bardzo brakowało. Chcielibyśmy złożyć Rodzinie najszczersze kondolencje i słowa otuchy w tym trudnym czasie.


Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy złożyć szczere kondolencje oraz wyrazy głębokiego smutki i żalu z powodu śmierci naszego wieloletniego współpracownika [imię i nazwisko]. Łączymy się w bólu z Rodziną Zmarłego i zapewniamy, że otaczamy najbliższych naszymi słowami wsparcia.

Dyrekcja i pracownicy [nazwa firmy]

Kondolencje cytaty

– „Najbardziej kochamy tych ludzi, te sprawy i te rzeczy, od których bieg życia każe nam odchodzić – nieraz na zawsze” (Marek Hłasko)

– „W Tobie, Boże, jest źródło życia i w Twej światłości oglądamy światło” (Psalm 36)

– „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” (kard. Stefan Wyszyński)

– „Wierzymy, że powstaliśmy z miłości i w miłość się obrócimy” (Roman Brandstaetter)

– „A stada aniołów śpiewają ci do odpoczynku” (W. Shakespeare)

– „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” (ks. Jan Twardowski)

– „Najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać” (Terry Prachett)

– „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” (Wisława Szymborska)

– „Ja jestem światłością świata. Kto idzie ze Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (Ewangelia wg św. Jana)

– „Żegnając przyjaciela, nie płacz, ponieważ jego nieobecność ukaże ci to, co najbardziej w nim kochasz” (Khalil Gibran)

– „Bo żyć możesz tylko tym, za co zgodzisz się umrzeć” (Antoine de Saint-Exupéry)

– „Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią” (Haruki Murakami)

– „Jest wiele gorszych rzeczy niż śmierć. Nie być kochanym albo nie być zdolnym, by pokochać kogokolwiek: to jest gorsze” (Cassandra Clare)

Zakład Pogrzebowy Kucharski doświadczenie i rzetelność

Kondolencje – SMS, Facebook, gazety

W związku z rosnącym znaczeniem wiadomości bezpośrednich, a także mediów społecznościowych, przygotowaliśmy  kilkanaście wzór na różne platformy. Zdajemy sobie sprawę, że czym innym są kondolencje SMS czy kondolencje na fb, a zupełnie inną formę przybiorą kondolencje do gazety. Z pomocą poniższych przykładów z pewnością uda się stworzyć wzruszające kondolencje, które zapewnią o wsparciu i dodadzą siły pogrążonym w żałobie.

Kondolencje SMS Przykłady

Najszczersze kondolencje z powodu śmierci Twojego […]. Łączymy się z Tobą w modlitwie.

Dowiedzieliśmy się o śmierci Twojej […] i do tej pory nie możemy uwierzyć w to co się stało. Składamy kondolencje Tobie i całej Twojej rodzinie.

Wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci Pana [stopień pokrewieństwa]. Wysyłamy słowa otuchy i wsparcia w tym trudnym czasie.

Strata rodzica jest jak strata jakiejś części siebie. Wyrazy współczucia i kondolencji.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani [stopień pokrewieństwa]. Składamy kondolencje i życzymy dużo siły w tym trudnym czasie.

Proszę przyjmij moje wyrazy współczucia z powodu śmierci Twojego/Twojej […]. Moje kondolencje.

Wybacz, że nie mogę powiedzieć tych słów osobiście, ale uwierz mi, że chciałbym móc być przy Tobie. Przesyłam uściski i szczere kondolencje.

Łączę się z Tobą w bólu i modlitwie z powodu straty tak bliskiej osoby.

Ciężko opisać smutek i żal po śmierci [wpisz pokrewieństwo]. Pamiętaj, że jestem z Tobą w tym trudnym czasie.

Przepraszam, że nie mogę być z Tobą osobiście w tych trudnych chwilach, ale zapewniam o wsparciu i modlitwie.

Kondolencje na FB lub media społecznościowe

Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Twojej/Twojego […]. Proszę przyjmij moje kondolencje.

Choć nie mogłem być przy Tobie w tych trudnych chwilach, proszę przyjmij moje wyrazy wsparcia i pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć.

Przyjmij moje wyrazy szczerych kondolencji. Jestem z Tobą całym sercem w tym trudnym czasie.

Głęboko poruszyła mnie wiadomość o śmierci Twojej/Twojego […]. Pamiętaj proszę, że zawsze chętnie będę służyć Ci pomocą.

Składam najszczersze kondolencje. Jestem z Tobą myślami i modlę się za Twoją/Twojego [wpisz pokrewieństwo].

Wybacz, że nie mogę powiedzieć Ci tego osobiście, ale wszystkie moje myśli kieruję ku Tobie. Przyjmij moje wyrazy współczucia.

Kieruję do Ciebie szczere kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia w związku ze śmiercią Twojej/Twojego [wpisz pokrewieństwo].

Nie potrafię sobie wyobrazić z jak trudnymi emocjami musisz sobie radzić. Moje wyrazy współczucia. Wiedz, że cały czas myślę o Tobie i życzę Ci dużo siły.

Kondolencje do gazety

Naszemu Koledze [imię i nazwisko] składamy wyrazy najszczerszych kondolencji z powodu śmierci [stopień pokrewieństwa] składają Koleżanki i Koledzy z pracy

Z głębokim smutkiem żegnamy [imię i nazwisko zmarłego]. Rodzinie składamy wyrazy współczucia i otuchy – Przyjaciele i Sąsiedzi

Ze smutkiem i żalem żegnamy [imię i nazwisko] Prezesa Klubu Motoryzacyjnego, wspaniałego Człowieka i Przyjaciela. Rodzinie i Bliskim składamy nasze wyrazy kondolencji oraz przesyłamy słowa otuchy w tym trudnym czasie. Dyrektor i pracownicy firmy […]

Drogiej [imię i nazwisko] słowa otuchy i wsparcia w tym trudnym czasie po śmierci [stopień pokrewieństwa] składają Koleżanki i Koledzy

[imię i nazwisko] wyrazy szczerych kondolencji oraz wsparcia po śmierci [stopień pokrewieństwa] składa Rodzina […]

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci [imię i nazwisko] naszego wieloletniego przyjaciela i pracownika. Składamy kondolencje pogrążonej w żałobie Rodzinie. Zarząd i Pracownicy firmy […].

Kondolencje obcojęzyczne

Coraz częściej podróżujemy, odwiedzamy nowe regiony i poznajemy nowych przyjaciół. W pracy mamy kontakt z ludźmi z całego świata, często utrzymując z nimi większy kontakt aniżeli z dalszymi krewnymi. Obcując z nimi na co dzień, często mamy wiedzę o ich prywatnym życiu, a tym samym o trudnych doświadczeniach, które przeżywają. Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, w której zmuszeni jesteśmy złożyć kondolencje w obcym języku. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kondolencje po angielsku, kondolencje po niemiecku, a także w wielu innych językach wraz z tłumaczeniami. Mamy nadzieję, że dzięki temu choć trochę łatwiej będzie stworzyć odpowiednie wyrazy współczucia dla naszych bliższych i dalszych znajomych z różnych części świata.

Kondolencje po angielsku

Dear [name],

I was deeply saddened to hear about the loss of your father. Please accept my sincere condolences and know that my thoughts are with you and your family. Your father was a wonderful man who touched the lives of so many people with his kindness, generosity, and wisdom. He will always be remembered as a great and unforgettable person. His passing is a great loss to all who knew him.

With deepest sympathy,
[your name]

Tłumaczenie:

Drogi [imię]

Byłem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci Twojej matki. Proszę przyjmij moje szczere kondolencje i wiedz, że moje myśli kieruję do Ciebie i Twojej rodziny. Twój ojciec był wspaniałym mężczyzną, który wpłynął na życie wielu ludzi poprzez swoją życzliwość, hojność i mądrość. Będzie zapamiętamy jako wspaniała i niezapomniana osoba. Jego odejście jest ogromną stratą dla wszystkich, którzy go znali.

Z najgłębszym współczuciem,
[imię i nazwisko]

I would like to express my sincere condolences on the death of [name]. He/She was the most wonderful person I have ever met. I’m sorry I could not convey my condolences in person. (tłum. Chciałbym wyrazić moje szczere kondolencje z powodu śmierci [imię i nazwisko]. On/ona była najwspanialszą osobą jaką kiedykolwiek spotkałem. Przykro mi, że nie miałem możliwości złożyć moich kondolencji osobiście)

I would like to express my sincere condolences to the family and relatives of [name] (tłum. Chciałbym wyrazić moje szczere kondolencje rodzinie i krewnym [imię i nazwisko zmarłego])

I am so sorry to hear the news about your mother. Please accept my condolences (tłum. Z przykrością przyjąłem wiadomość o Twojej mamie. Przyjmij proszę moje kondolencje)

I don’t have the right words to tell you what’s in my heart, but know I’m here for you (tłum. Nie znajduję odpowiednich słów, aby powiedzieć co dzieje się w moim sercu, ale wiedz, że jestem tu dla Ciebie)

May God give peace to the soul (tłum. pokój Jego duszy)

– I pray for peace for your heart and comfort for your loss. I am always here for you during this difficult time (tłum. Modlę się, abyś znalazł spokój i pocieszenie po swojej stracie. Jestem dla Ciebie w tym trudnym czasie)

– I am so sorry to hear about your loss (tłum. Przykro mi słyszeć o Twojej stracie)

– Words can’t express my sorrow for you and your family. Please accept my condolences. (tłum. Słowa nie są w stanie wyrazić mojego smutku, który kieruję do Ciebie i Twojej rodziny. Proszę przyjmij moje kondolencje)

– Someone so special will never be forgotten (tłum. Ktoś tak wyjątkowy nigdy nie będzie zapomniany)

– I never met your dad, but I can tell how wonderful he must have been just by knowing you. We reflect the best parts of our parents thanks to the loving way they raised us. Take comfort in your memories as you grieve. (tłum. Nigdy nie spotkałem Twojego taty, ale znając Ciebie, mogę powiedzieć, że jest wspaniałym człowiekiem. Odzwierciedlamy najlepsze cechy naszych rodziców, dzięki miłości z jaką nas wychowali. W trakcie żałoby znajdź pocieszenie we wspomnieniach)

– I’m so glad I had a chance to know your brother. He was a special person who will be so sorely missed (tłum. Cieszę się, że miałem szansę spotkać Twojego brata. Był wspaniałą osobą, której będzie nam brakowało)

Kondolencje po niemiecku

– Mit großer Bestürzung haben wir vom Schicksalsschlag Eurer Familie erfahren. Unsere Gedanken
sind in diesen schweren Stunden bei Euch. (tłum. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragedii w Twojej rodzinie. Nasze myśli są z Wami w tych trudnych chwilach)

– Mein aufrichtiges Beileid zum Verlust Ihrer Oma. Meine Gedanken sind in dieser schwierigen Zeit bei Ihnen und Ihrer Familie (tłum. Moje szczere kondolencje z powodu śmierci babci. Jesteśmy z Tobą i Twoją rodziną myślami w tym czasie)

– Wir sind sehr erschüttert über den tragischen Verlust Ihres Mannes. Unsere aufrichtige Anteilnahme
für die schweren Stunden der Trauer. (tłum. Jesteśmy głęboko zasmuceni tragiczną śmiercią Twojego męża. Przesyłamy szczere kondolencje w tych trudnych chwilach żałoby)

– Wir bezeugen unser aufrichtiges Beileid zum Verlust Ihrer Frau. Unsere Gedanken sind in dieser schweren Zeit der Traurigkeit bei euch. (tłum. Składamy szczere kondolencje z powodu straty żony. Nasze myśli są z Tobą w tym trudnym czasie)

– Ich bin fassungslos, seit dem ich erfahren habe, dass Deine liebe Frau / Dein lieber Mann nun von uns gegangen ist. Ich spreche Dir mein allerherzlichstes Beileid aus. (tłum. Jestem w szoku odkąd dowiedziałem się, że zmarł Twoja Żona / Twój Mąż. Składam najszczersze kondolencje)

Kondolencje po francusku

– Nous partageons votre peine en ce moment de deuil et vous assurons de nos sentiments les plus affectueux (tłum. Łączymy się w bólu w tym czasie żałoby, a także zapewniamy o naszych najserdeczniejszych uczuciach)

– La vie est éphémère, mais le souvenir d’un être cher reste. Nous vous souhaitons beaucoup de courage, et sommes de tout cœur à vos côtés. (tłum. Życie jest ulotne, ale pamięć o ukochanej osobie pozostaje. Życzymy Wam dużo siły i całym sercem jesteśmy z Wami)

– Nous vous présentons nos plus sincères condoléances et prenons part à votre profonde douleur. (tłum. Przesyłamy najszczersze kondolencje i łączymy się w głębokim smutku)

– Je pense à vous et suis avec vous chaque jour et chaque instant. Vous pourrez toujours compter sur moi. A très bientôt. (tłum. Myślę o Was i jestem z Wami każdego dnia o każdej chwili. Zawsze możecie na mnie liczyć. Do zobaczenia wkrótce)

– Bouleversés par cet événement tragique, nous prenons part à votre douleur et vous adressons nos plus sincères condoléances. Soyez assurés de toute notre amitié et de notre soutien le plus solide. (tłum. Jesteśmy wstrząśnięci tym tragicznym wydarzeniem, łączymy się z Wami w bólu i składamy najszczersze kondolencje. Zapewniamy o naszej przyjaźni i chęci pomocy)

Kondolencje po Hiszpańsku

– Te acompaño en tu dolor (tłum. Łączę się z Tobą w bólu)

– Es una pena pero ahora está en un lugar mejor (tłum. To przykre, lecz teraz jest w lepszym miejscu)

– Te acompaño en el inmenso dolor que supone la pérdida de tu [mujer, madre…] (tłum. Łącze się z Tobą w ogromnym smutku po stracie Twojej [żony/matki])

– Te mando todo mi cariño en este momento tan difícil. Estoy aquí para lo que necesites (tłum. Kieruję ku Wam całą moją miłość w tym trudnym czasie. Jestem tutaj, jeśli będziesz czegoś potrzebować)

– Que Dios te dé la paz que necesitas en este momento y te acompañe a todos lados (tłum. Niech Bóg obdarzy Cię pokojem w tym czasie i wszędzie Ci towarzyszy)

– No te imaginas lo mucho que lamento tu pérdida. Era una persona excepcional y espero que sepas que estoy aquí para lo que haga falta (tłum. Nawet nie wiesz jak mi przykro z powodu Twojej straty. Był wyjątkową osobą, mam nadzieję, że wiesz, że jestem z Tobą bez względu na wszystko)

Kondolencje po ukraińsku

– Я приголомшена цими подіями. Мої щирі співчуття (tłum. Jestem wstrząśnięty tym co się stało. Moje szczere kondolencje)

– Знаю про твоє горе, прийми мої співчуття. Нехай земля йому буде пухом (tłum. Dowiedziałem się o Twojej żałobie, proszę przyjmij moje kondolencje. Niech mu ziemia lekką będzie)

– Прийми мої щирі співчуття (tłum. Proszę przyjąć moje szczere kondolencje)

– Ваша мама була для нас справжнім янголом. І зараз з Небес вона дивиться на нас (tłum. Twoja mama była prawdziwym aniołem. Patrzy teraz na nas z nieba)

– Втрата рідної людини – велике горе. Мої щирі співчуття. Нехай спочиває з миром (tłum. Strata bliskiej osoby to bolesne doświadczenie. Moje szczere kondolencje. Niech spoczywa w pokoju)

– Ти завжди можеш звернутися до мене по допомогу. Співчуваю усім серцем. (tłum. Pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć. Współczuję z całego serca)

– Пам’ятайте кожну хвилину, протягом якої ваш син був з вами разом. Втішайтеся цими моментами (tłum. Pamiętaj o każdej chwili w której Twój syn był z Tobą. Znajdź spokój w tych chwilach)

Co odpowiedzieć na kondolencje?

Warto zacząć od tego, że nie powinniśmy zbyt długo zastanawiać się nad tym co odpowiedzieć na kondolencje. Jesteśmy w trakcie żałoby i naturalnym jest, że nasze myśli skierowane są zupełnie gdzieś indziej. Zarówno w przypadku osobistego spotkania, jak i rozmowy telefonicznej czy wiadomości tekstowej niejednokrotne lakoniczne „dziękuję” będzie w zupełności wystarczające. W trakcie składania kondolencji, po zakończonej uroczystości pogrzebowej, bardzo często skinienie głową lub podanie dłoni stanowi swego rodzaju odpowiedź, gdy emocje biorą nad nami górę i nie jesteśmy w stanie wypowiedzieć żadnego słowa. Dla ułatwienia przygotowaliśmy podziękowania za kondolencje, których to kilka wzorów powinno być pomocne przy wysyłaniu własnych odpowiedzi.

Podziękowania za kondolencje wzory

– Dziękuję za przesłane kondolencje

– Dziękuję za to co mówisz, Twoje słowa są dla mnie ukojeniem w tych trudnych chwilach

– Naprawdę doceniam Waszą osobistą obecność na pogrzebie i złożone kondolencje. Dziękuję, że byliście przy nas w tych trudnych dla nas momentach

– Jestem ogromnie wdzięczny za to że zawsze mogę na Ciebie liczyć. Dziękuję za te wyrazy wsparcia.

– Świadomość tego, że jesteście przy nas w tym trudnym czasie jest naprawdę nieoceniona. Bardzo Wam dziękujemy za wszystkie słowa otuchy, które dzisiaj padły.

– Dziękuję, że byliście u mojego boku w tym trudnym okresie mojego życia. Doceniam wszystko to co dla mnie zrobiliście, a także dla mojego zmarłego [stopień pokrewieństwa]

– Dziękuję za złożone kondolencje oraz wspaniałe kwiaty. Jestem wdzięczna także za Twoją obecność mimo dzielących nas odległości.

– Jestem wdzięczny za wszystkie słowa wsparcia, które otrzymałem w ostatnim czasie. Dziękuję.

– Dziękuję za wspólną modlitwę i odprowadzenie mojej [stopień pokrewieństwa] do miejsca jej wiecznego spoczynku. Z Panem Bogiem.

– Dziękuję za Twoją wiadomość. Słowa wsparcia, które ostatnio otrzymałem, naprawdę wiele dla mnie znaczą.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni za Waszą obecność na pogrzebie, złożone kwiaty, a także wyrazy współczucia. Dziękujemy i prosimy o modlitwę za duszę naszego […]

– Miło jest usłyszeć Twój głos w tych trudnych chwilach. Dziękuję za kondolencje.

Zobacz też:

Usługi Pogrzebowe na Cmentarzu Wolskim

Zakład Pogrzebowy Wola – godna i piękna organizacja pogrzebu

Napisy na szarfach pogrzebowych